Britanya’da Foundation Öğrenimi

Foundation Programları, kendi şehirlerindeki öğrenim sistemi nedeniyle Britanya’da ki üniversitelere doğrudan geçiş fırsatı bulamayan, fakat bu üniversitelere gidebilecek ortalamaya sahip olan uluslar arası bireyler için sunulan bir eğitim seçeneğidir.

Amaç, lisans programı eğitim süresinde sorun ile karşılaşmamaları için gençlere sıkı bir hazırlık vermek ve bireyleri İngiliz öğretim sistemine hazırlamaktır. Öğrenim sonunda dil yetkinliklerine bağlı olarak eleştirel araştırma ve düşünme yetkinlikleri de edinmiş olurlar. İngilizce düzeyleri iyi olan kişiler ise University College London gibi bazı üniversitelerin sundugu Foundation eğitimlerinde Akademik İngilizce dersi yerine 2. dil dersi tercih etme imkanına sahiptirler.

Foundation programını başarıyla bitiren insanlar aynı kurumlarda birinci sınıf üniversite eğitimlerine başlama imkanına sahip olur. Aranan başarı oranı kurumdan ve okunmak istenen bölümden bölüme farklılık göstermekle birlikte takribi %60 bir dereceyle Foundation eğitiminin sonlanması olarak düşünülebilir. Ama kimi kurumlar giriş koşulu olarak program/okul popülerliği sebebiyle daha fazla bir başarı istemektedir (Mesela; Queen Mary University of London Hukuk lisans öğrenimine devam için Foundation eğitimi yapan kişilerden %70 başarı oranı bekler).

Foundation öğrenimine katılan öğrenciler, üniversite yerleşkesindeki sosyal tesis ve yaşam imkanlarından faydalanabilmekte, spor merkezleri ve kütüphane gibi alanlardan yararlanabilmektedirler.

İngiltere’de Foundation eğitimi, hususi üniversitelerden bağımsız kolejlerde de sunulabilmektedir. Bilhassa sanat alanlarında hazırlık öğrenimi veren bu tarzda ki kolejlerde katılımcıların Foundation programı sonrası devam garantisi birkaç okul için verebilmektedir.

Foundation programlarının ücretleri yaklaşık 12.000 İngiliz Sterlini’dir. Yaşam giderlerinse, dokuz ay için, ortalama 8000 – 10000 GBP arasında değiştiği söylenebilir.

Detaylı bilgi için;

1989’dan günümüze yurtdışı eğitim sektöründe öncü firma Global Yurtdışı Eğitim.

İletişim bilgileri: (0212) 227 0 227

Bir cevap yazın