Dil Öğrenmenin En İyi Yöntemleri

Dinleme egzersizi yapın: Yeni doğanlar “baba-anne” demeden önce ortalama bir sene boyunca yorulmadan, sıkılmadan çevrelerini dinlemektedirler. O halde siz de dil öğrenme aşamasındayken o dilde  yazılmış şarkılar dinleyin, filmler veya videolar izleyin. Anlamaya çalışmayın. Sadece o dilin fonetiğine ve seslerine alışın yeterli.

Sınıf çalışmaları: Ders esnasında arkadaşlarınızın ve öğretmenin kurduğu cümleleri çok iyi dinleyin ve basit-zor ayrımı yapmadan cümlelerin tamamını içinizden tekrarlayın.

Düzen haritası oluşturun: Büyükçe kağıtlara yeni sözcüklerle alakalı konsept haritaları yapın. Sözcüğün tekil/çoğul biçimini, eş anlamlısını, zıt anlamlısını, onunla türetilmekte olan kelimeleri yazın. Hatırlattığı imajın resmini çizin.

Kelime kelime okumayın: Okuma öncesi hazırlık yapın. Okuma parçasıyla alakalı sorulara göz gezdirin. Daha sonra metni baştan sona 1 kez okuyun. Yeterli gelmezse 2. kez okuyun. Okuma sırasında sözlük açmayın, paragrafın veya cümlenin genelinden kelimelerin anlamını sezmeyi deneyin. Belirli bir kelimenin çok sık tekrar ettiğini fark ederseniz ve ne anlama geldiğini da kestiremediyseniz sözlüğe bakabilirsiniz.

Ders kitabınızla sınırlı kalmayın: Seviyenize uygun hikaye kitapları, romanlar okuyun. Başlangıç seviyesindeyseniz, çocuk kitaplarını seçebilirsiniz. İnternette öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde yapılmış web sitelerini gezin. Bu şekilde çok sayıda yeni kelime öğrenebilirsiniz.

Değiştirerek yazın: Sadece sözcükleri değil, cümleleri defalarca yazın. Böylelikle cümle kalıp ve yapılarına çok daha hızlı bir şekilde alışırsınız. Hatta sözcükleri değiştirip yeni cümleler yazmanızda olabilir.

Yurtdışı eğitim seçenekleri ile ilgili detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanmak için;

1989’dan günümüze yurtdışı eğitim sektöründe öncü firma Global Yurtdışı Eğitim‘i öneriyoruz.

İletişim bilgileri: (0212) 227 0 227

Bir cevap yazın