İngilizce Dil Öğrenme Kılavuzu

Bir yabancı dilin öğrenilmesi, tarih, fizik veya bir başka dersin öğrenilmesinden farklıdır. Bir dil, ait olduğu toplumun düşünce biçimini yansıtan bir araçtır. Örneğin, yabancı bir dilde kadın ve erkek için kullanılmakta olan kelimeler, o toplumda erkek ve kadının sosyal statülerini ortaya koyar. Farklı bir örnek olarak Türkçe’de söylenmekte olan “Dereyi görmeden paçaları sıvama” atasözü İngilizce’de “Şişman kadın söylemeden operayı bitti sanma” şeklinde söyleniyor. Bugün (popüler) müziğin ve sinemanın başkenti Amerika Birleşik Devletleri olduğu için sinema ve müzikten de yararlanma şansımız bulunmaktadır. Şarkı sözleri ve film metinleri toplumu yansıtır ve “İngilizce düşünme” aşamasını çabuklaştıran etmenlerdir.

Yabancı dil öğrenme sürecini mutlaka zevkli bir meşgaleye dönüştürün. Bunun için İngilizce bir dergiye (Time ya da Newsweek) üye olun. Film izlediğinizde İngilizce dil seviyenizin mutlaka artacağını bilin ve o bilinçle izleyin. Filmlerden maksimum düzeyde yararlanmak için eğer gerekli donanıma sahipseniz DVD’leri hem seslendirmesi, hem de altyazısı İngilizce olarak seyredin.

Düzenli olarak mutlaka seviyenize uygun kitaplar okuyun. Eğer hangi seviyede olduğunuzu bilmiyorsanız ölçünüz şu olsun. Eğer bir sayfada hiç sözlük ihtiyacı duymuyorsanız o kitap da seviyenizin altında kalmıştır ve bir yararı olmaz. Peki ama nereden kitap temin edebilirsiniz?

Eğer büyük bir engeliniz bulunmuyorsa gayeleriniz içerisinde uzun olmayan da olsa mutlaka bir yurtdışı gezisi bulunsun. Yurtdışına gitme planı bile birçok bireye çok uzak gelmektedir. Genel olarak ekonomik kaygılar sebebiyle uzak durulan yurtdışı tasarıları sanıldığı gibi güç değildir esasında. Yapılması gereken tek şey İngiltere ya da Amerika’da yaz boyunca devam eden gönüllü kamp programlarını araştırıp ve uygun olan bir tanesini tercih edip dahil olmaktır.

Detaylı bilgi için;

1989’dan günümüze yurtdışı eğitim sektöründe öncü firma Global Yurtdışı Eğitim.

İletişim bilgileri: (0212) 227 0 227

Bir cevap yazın