ingiltere lise eğitimi

İngiltere Lise Eğitimi – İngiltere Lise Ücretleri

İngiltere’de lise eğitimi nasıl? Ücretleri ne kadar? Eğitim kaliteleri ve Programları neler? Tüm bu merak edilenler makalemizde.

Uluslararası öğrenciler ve İngiliz – Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrencilerin eğitim maliyeti açısından arasındaki farklar şunlardır;

İngiltere uluslararası öğrencilerin eğitim için tercih ettiği bir ülkedir. İlköğretim, lise, lisans, lisansüstü olarak her kademeden bir çok eğitim kurumu her yıl bir çok başvuru kabul edilmektedir.

    • İngiltere’de yer alan devlet okulları yani “Public High Schools” Birleşik Krallık’ta yasal olarak yaşayan İngiliz vatandaşları ve yabancılar için hiçbir ücret ödemeden devlet tarafından sağlanır.
    • İngiltere’de yer alan gerek özel liseler yani “Independent High Schools” genelde İngiliz Ulusal Müfredatını takip eder, ancak A Level, IB, AP Advanced Placement gibi daha geniş bir konu yelpazesi sunar.

Özel okullar, genç yaştan öğrencilere yabancı dil öğretmeye başlama eğilimindedir ve daha fazla müfredat dışı olanaklar sunmaktadır.
Özel okullardaki ücretler yüksektir, dönem başına ortalama 3.000 ila 6.000 GBP ödemesi beklenmelidir. Yatılı okulların ücretleri, dönem başına 12.000 GBP kadar yüksek olabilir. Bu ücretlerin yanında üniformalar, IELTS, Cambridge English gibi hazırlık programları, özel eğitim, özel müzik ve spor dersleri, yurtdışı geziler ve cep harçlığı da diğer önemli harcama kalemleridir.

İngiltere lise eğitimi veren bazı özel okullar, özellikle yetenekli öğrenciler için sınırlı sayıda burs imkanı sunmaktadır. Özel okullar için kabul kriterleri okuldan okula değişebilir. Mülakat veya burs sınavları ile öğrencilerin kabulü gerçekleştirilir. Akademik burslar en yaygın olanı, ardından müzik, sanat, tasarım ve teknoloji ile spor dallarında burslar verilir. İngiltere dışındaki yetenekli çocuklar açık burs sınavlarına girmeye davet edilir.

Sınavları kim düzenliyor?

Okullar, bu sınava, Eylül-Aralık ve Ocak-Nisan dönemleri arasında kabul edilmeden önceki yıl geçerlidir. Sınav kağıtları dünyanın dört bir yanındaki British Council ofislerine gönderilebilir, böylece diğer ülkelerdeki çocuklar sınava yerel olarak girebilirler.

İngiltere hakkında merak ettiğiniz her şey için bizlere ulaşabilirsiniz. (0212) 227 0 227 numaralı telefondan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilir yada iletişim sayfamızdan bilgi istek formumuzu doldurabilirsiniz.

Yurtdışında lise eğitimi almak isterseniz yurtdışı lise seçenekleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca önerebileceğimiz sayfa ; İngiltere’nin en iyi liseleri

Bir cevap yazın