Kısa Dönem İngiltere Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür. Altı ve Onbir aylık olarak 2 farklı çeşidi söz konusudur. Başvurunuzun müspet neticelenmesi durumunda İngiltere’deki dil eğitimi kurumlarında dil eğitimi alabilir, TOEFL, IELTS gibi dil yeterlilik sınav programlarına, İngiltere yaz kamplarına ve sertifika programlarına kayıt olabilirsiniz. İngiltere öğrenci vizesi uzatılmaz. Yurtdışında dil kursunuz sırasında çalışma izni bulunmamaktadır.

İngiltere’de dil kursuna gitmeyi isteyenlerin İngiltere Konsolosluğu tarafından kontrole tabi tutulduğu evraklar farklılık arzetmektedir. Reşit olup olmadığınız, çalışma durumunuz, eğitim durumunuz, maddi durumunuz belgelerinizi hazırlarken bilhassa üstünde durmanız gereken noktalardır. Bunların haricinde kısa dönem İngiltere öğrenci eğitim vizesi başvuru dosyanızda olması gereken evraklar şu şekildedir:
-Minimum 1 yıl geçerliliği olan pasaport.
-Vize ücreti (6 aylık ve 11 aylık İngiltere öğrenci vizesi başvurularında ödeyeceğiniz vize masrafı farklıdır)
-En son tamamladığınız olduğunuz okuldan alacağınız diploma.
-Şayet Türkiye’de bir dil kursuna gittiyseniz, bu kurstan verilen sertifikalarınızın kopyası.
-İngiltere’de bulunacağınız sürede geçiminizi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler. Örneğin ailenizin veya kendinizin mevcut banka bilgileriniz.
-Eğer çalışmaktaysanız, şirketinizden izinli olduğunuzu ve dönüşünüzde işinize devam edeceğinizi kanıtlayan orjinal mektubunuz, maaşınızı, işe giriş tarihinizi gösteren belgeler.
-6 aylık kısa süreli İngiltere öğrenci vize için başvururken sağlık sigortası şart değildir, ancak yaptırmanız mutlaka tavsiye edilir. Bununla birlikte 11 aylık vize başvurularında sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. IHS (Immigration Health Surcharge) ücreti şeklinde anılır ve yaklaşık 250 $ civarındadır.
Evraklarınız, özellikle İngiltere’ye ilk defa vize başvurusunda bulunuyorsanız, İngilizce tercümeleriyle beraber ve orjinal olmalıdır. Bütün belgelerin asıllarının ve İngilizce çevirilerinin sunulması gerekmektedir. Vize başvuru dosyanızda talep edilen evrakları tamamlamanız size vizeyi alma garantisi sağlamaz. Başvurunuzun pozitif bir biçimde sonuçlanması için başta belgelerinizin güncel ve doğruluğunda emin olmalı, bununla birlikte süreç boyunca yurtdışı eğitim danışmanınızla iletişim içinde olmalısınız. Sadece evrak hazırlamaktan ibaret olmayan bu süreçte İngiltere Konsolosluğu gerek diplomatik gerekse güvenlik amacıyla günlük, haftalık, aylık olarak kimi değişiklikler yapabilir. Bu tip düzenlemeleri izlemekle yükümlü konusunda tecrübeli bir yurtdışı eğitim danışmanlığı ise zor ve karışık gibi görünen bu süreci sizi en güncel bilgiye ulaştırarak yönlendirir, kolaylaştırır. Global Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bütün vize başvurunuz süreciniz boyunca size en iyi danışmanlık hizmetini sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

1989’dan günümüze yurtdışı eğitim sektöründe öncü firma Global Yurtdışı Eğitim.

İletişim bilgileri: (0212) 227 0 227

Bir cevap yazın